• Spotkanie z niezwykłym człowiekiem
          • Spotkanie z niezwykłym człowiekiem

          • Człowiek o inspirującej charyzmie, tężyźnie ducha, niezwykłej aktywności oraz nieprzeciętnych życiowych osiągnięciach. Dyrektor Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, Fundacja Ponad Słowami. Właściciel przestrzeni #odlotowyniewidomy - Pan Sebastian Grzywacz - tak wyjątkowego Gościa mieliśmy przywilej poznać 24 października 2023 r., który przeprowadził warsztaty dla dzieci i młodzieży w naszej szkole.

            Z Panem Sebastianem przyjechał pies przewodnik, któremu podziękowania w postaci psich przekąsek wręczyła uczennica kl. 7a Emilia Kokoszka.

            Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Dzieciuch za pomoc oraz nauczycielom zaangażowanym w nasz event. To był wyjątkowy czas pobudzający do refleksji nad sobą, życiem, światem...

            opracowanie: Grażyna Wołosz

          • Błogosławiona Rodzina Ulmów... na godzinach wychowawczych

          • W związku ze zbliżającym się dniem 1 XI - Uroczystością Wszystkich Świętych wychowawcy klas na tzw. godzinach wychowawczych sięgnęli do materiałów o życiu i męczeńskiej śmierci Błogosławionej Rodziny Ulmów. 

            #SzkołaPamięta

        • Pasowanie na pierwszoklasistów
          • Pasowanie na pierwszoklasistów

          • 25 października już na zawsze zapisze się w pamięci trzydziestu trzech obecnych pierwszoklasistów. Tego dnia bowiem złożyli oni uroczyste ślubowanie i poprzez pasowanie zostali włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Leszka Deptuły w Wadowicach Górnych.

            O godzinie 14.00 pani dyrektor Danuta Bielaszka powitała licznie przybyłych rodziców, gości, nauczycieli, a w szczególności przejętych kandydatów na uczniów. Następnie wszystkie osoby zgromadzone na widowni obejrzały niezwykły pokaz umiejętności tanecznych, recytatorskich i wokalnych uczniów najmłodszych klas. W trakcie występu dali się oni poznać jako znawcy przepisów ruchu drogowego i szkolnego kodeksu postępowania, świetni przyrodnicy oraz młodzi patrioci.

            Po zakończonej części artystycznej, w obecności pocztu sztandarowego, uczniowie klas pierwszych uroczyście ślubowali być dobrymi Polakami, troszczyć się o dobre imię swojej szkoły i klasy oraz swym zachowaniem sprawiać  radość  rodzicom i nauczycielom. Dumni rodzice oraz zaproszeni goście stali się także świadkami ceremonii pasowania. Pani Dyrektor, w blasku fleszy, dotykając symbolicznym ołówkiem uczniowskich ramion wypowiadała słowa "pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Wadowicach Górnych". Każdy uczeń otrzymał z rąk swojej wychowawczyni pamiątkowy dyplom. Nie zabrakło również życzeń, podarunków i słodkości od przybyłych gości oraz uczniów starszych klas, pysznego poczęstunku w klasach, prezentów od rodziców i pamiątkowych fotografii.

            Doskonałym podsumowaniem tego pełnego emocji popołudnia niech będą słowa Pani Dyrektor, która zapewniła, że każdemu zależy, aby uczniowie wzorowo się uczyli i osiągali sukcesy, ale przede wszystkim cieszyć będziemy się, jeśli będą dobrymi i szczęśliwymi ludźmi. 

            opracowanie: Katarzyna Ogorzałek

        • Wycieczka do Krakowa oraz Oświęcimia
          • Wycieczka do Krakowa oraz Oświęcimia

          • 19 października 8 klasa wsparta mocną grupą siódmoklasistów oraz klasą 8 z SP z Wampierzowa odbyła niezwykłą wycieczkę, która zapewne na długo pozostanie w naszych głowach i sercach. 

            Już od 9 rano spacerowaliśmy po stolicy Małopolski. Pani przewodniczka pokazała nam liczne miejsca związane z historią naszej Ojczyzny. Widzieliśmy pomnik ofiar faszyzmu, Wawel i planty. 

            Na Franciszkańskiej 3 pod Oknem Papieskim wspominaliśmy św. Jana Pawła II. Pod Uniwersytetem Jagiellońskim słuchaliśmy o Sonderaktion Krakau, byliśmy na dziedzińcu Collegium Maius, by poznać początki najstarszej uczelni wyższej w Polsce. Rynek Główny, Mały Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Barbakan... żywa lekcja historii, w każdym z tych miejsc, przekazana przez naszą nieocenioną przewodniczkę. 

            A później Auschwitz-Birkenau. Tu pękły nasze serca, a umysł nie ogarnął ogromu barbarzyństwa tu dokonanego.

            #SzkołaPamięta

            Mimo tego, że program wycieczki nakłaniał do rozważań i przemyśleń, nie brakło czasu na rozmowy i odnawianie relacji, wspólny posiłek i relaks.

            opracowanie: Joanna Indyk

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej, wcześniej znany jako Dzień Nauczyciela, jest świętem wszystkich pracowników oświaty i uczniów. Upamiętnia on powołanie 14.10.1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, która stworzyła program powszechnego nauczania tak rewolucyjny, że stał się podstawą podobnych systemów w całej Europie.

            Świętowanie w naszej placówce rozpoczęło się od akademii pełnej śpiewu, humoru i pięknych życzeń. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w edukację i rozwój oświaty, oraz wręczyła nagrody dla najwybitniejszych pracowników naszego Zespołu. Uczniowie natomiast obdarowali przybyłych gości, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych upominkami i pięknymi kwiatami. Następnie cała społeczność szkolna i zaproszeni goście udali się przed budynek szkoły, gdzie na pamiątkę 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej posadziliśmy dąb, który otrzymał nazwę Kołłątaj.

            Za organizację wydarzenia odpowiadał Samorząd Uczniowski z opiekunem p. Katarzyną Ogorzałek. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Paniom Annie Śpiewak, Joannie Indyk i Jolancie Dudzik.

            opracowanie: Katarzyna Ogorzałek

        • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

            Zdrowie, również to psychiczne, należy do tych wartości, które w sposób szczególny wpływa na jakość życia człowieka. Zdrowy styl życia prowadzony od najmłodszych lat jest warunkiem prawidłowego rozwoju psychofizycznego   i zdrowotnego, a działania, wybory i wypracowane nawyki w młodym wieku najczęściej determinują zachowania podejmowane przez całe życie... - czytaj więcej

            opracowanie: Monika Forgiel

        • Wędrówka pośród skał, czyli klasa 4 i 5 w Ciężkowicach
          • Wędrówka pośród skał, czyli klasa 4 i 5 w Ciężkowicach

          • To była sama przyjemność! Klasy 4 i 5 wraz z wychowawczyniami – paniami Edytą Midurą i Justyną Owcarz i nauczycielami naszej szkoły – panią Dorotą Jakubus i panem Janem Święchem 2 października 2023 r. postanowiły sprawdzić się nie tylko sprawnościowo na ścieżkach pośród skał w rezerwacie.

            Ten niezbyt długi wyjazd do Ciężkowic to był czas spędzony ciekawie i intensywnie. Droga, czasami dość kręta, wiodła nas w kierunku Tarnowa, a potem do Tuchowa i wreszcie do niewielkiej miejscowości w  województwie małopolskim, czyli Ciężkowic.

            Naszym celem było Skamieniałe Miasto z legendarnymi, wyrosłymi z ziemi skałami nazwanymi Czarownica, Borsuk, Piramida czy Orzeł. Każda z grup wraz przewodnikami animatorami zadań wyruszyła na szlak. Trzeba było rozwiązać krzyżówkę, przedrzeć się przez skalne szczeliny, znaleźć różnice na obrazkach z kart pracy. Nagrodami były naklejki, kartki pamiątkowe i pieczątki, ale przede wszystkim dobra zabawa.

            W drodze powrotnej znalazł się także czas na odpoczynek w słoneczno-zielonym krajobrazie Pogórza Ciężkowickiego oraz posiłek w restauracji znanej sieci. Wydaje się, że to nie ostatni taki wyjazd. 

            opracowanie: Justyna Owcarz

        • Wymiana pocztówkowa
          • Wymiana pocztówkowa

          • W tym roku szkolnym uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej zaangażowali się w akcję wymiany pocztówkowej ze szkołami z całej Polski.

            Zasada tej akcji polega na wysyłaniu kartek pocztowych z pozdrowieniami do szkół i przedszkoli z różnych zakątków Polski, biorących udział w zabawie.

            Wymiana pocztówkowa to nie tylko wspaniała zabawa, ale to doskonały sposób na zainteresowanie dzieci geografią i kulturą innych regionów.

            opracowanie: Joanna Garbicz

          • Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

          • Jak przeciwdziałać agresji dzieci? - wskazówki dla rodziców

            DROGI RODZICU!
            Zachowanie agresywne to takie, które zmierza do wyrządzenia krzywdy osobie, do której jest skierowane (np. bicie, krzyczenie na kogoś, obmowa, wyzwiska, zniszczenie czyjejś rzeczy, wyśmiewanie się, itp.). Natomiast agresywność to względnie stała tendencja do zachowań agresywnych. ... czytaj więcej

            opracowanie: Monika Forgiel

        • Spotkanie w Izbie Tradycji
          • Spotkanie w Izbie Tradycji

          • W piątek 29 września klasa 4 miała okazję nie tylko świętować Dzień Chłopaka, sprawdzać się w wiązaniu krawata oraz podejmować decyzję, kto zostanie przewodniczącym szkoły.

            Wraz z wychowawczynią uczniowie udali się na zaproszenie pani prezes Towarzystwa Historyczno-Regionalnego do Izby Tradycji, która znajduje się na pierwszym piętrze w budynku przedszkola w Wadowach Górnych.

            Pierwszym punktem był udział w zakończeniu projektu „Bajka dla najmłodszych”. Czwartoklasiści wysłuchali bajki czytanej przez Gabrielę Baum oraz poznali wiersz Mileny Rugały. Uczennice 7b zajęły bowiem pierwsze miejsce w konkursie literackim. Oprócz nich gratulacje otrzymali: Jakub Łempa, Milena Lolo, Julia Początek, Hubert Gieracki  i Karol Strycharz. Nagrody wręczyła pani Krystyna Wyzga oraz gość specjalny pani dyrektor Danuta Bielaszka.

            Uczniowie klasy 4 uczestniczyli po zakończeniu części oficjalnej w lekcji muzealnej. Prowadzące zajęcia – panie Justyna Owcarz i Krystyna Wyzga – poprzez prezentację przedmiotów zgromadzonych w Izbie Tradycji wprowadzały uczestników w zwyczaje dotyczące pracy w domu i gospodarstwie sprzed dziesiątek lat. Każdy mógł spróbować swych sił w praniu na tarze, wyżymaniu mokrego prania we Frani, wiercenia otworów czy heblowania deski. Spotkanie zakończyło się rozwiązaniem krzyżówki przygotowanej przez członków THR.

            Uczniowie byli zachwyceni  i stwierdzili, że wkrótce znów muszą odwiedzić Izbę Tradycji i tym razem sprawdzić się w umiejętności pisania na maszynie.

            opracowanie: Justyna Owcarz

        • Ogłoszenie o nowych stawkach na żywienie
          • Ogłoszenie o nowych stawkach na żywienie

          • Informujemy, że od 2 października 2023 roku nastąpi zmiana wysokości stawki dziennej za żywienie w przedszkolu i wyniesie:

            • 4,10 zł za dwudaniowy obiad w oddziale przedszkolnym w Jamach i Wampierzowie
            • 7,20 za śniadanie + obiad w oddziale przedszkolnym w Wadowicach Dolnych
            • 7,20 zł za śniadanie + obiad dla dzieci pozostających w przedszkolu w Wadowicach Górnych nie dłużej niż do godz. 14.30
            • 8,90 zł za śniadanie + obiad + podwieczorek dla dzieci pozostających w przedszkolu w Wadowicach Górnych dłużej niż do godz. 14.30

            zgodnie z Aneksem nr 1do zarządzenia Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wadowicach Górnych nr 5/2023 z dnia 1.08.2023 r. - kliknij

        • 2024 rok - Rokiem Rodziny Ulmów na Podkarpaciu
          • 2024 rok - Rokiem Rodziny Ulmów na Podkarpaciu

          • W marcu 2024 roku przypada 80 rocznica zamordowania w Markowej na Podkarpaciu przez żandarmerię niemiecką rodziny Ulmów, która ukrywała Żydów w czasie II wojny światowej. 10 września 2023 roku zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego. 28 lipca 2023 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 na Podkarpaciu, Rokiem Rodziny Ulmów.

            W naszej szkole również zaplanowane zostały działania w formie gazetek, plakatów, akademii, konkursu, przekazu multimedialnego typu prezentacje i filmy. Będziemy dążyć do tego, aby uczniowie zwiedzili Muzeum w Markowej i spotkali się z osobą, która osobiście przybliży im dzieje tej Rodziny. Wszystkie przedsięwzięcia będą realizowane w bieżącym roku szkolnym. 

            SZCZĘŚLIWA RODZINO Z MARKOWEJ - pieśń do Rodziny Ulmów - beatyfikacja 10 IX 2023

            koordynatorzy projektów: Joanna Indyk i Bogumiła Posłuszny

        • Autorski projekt plastyczno - językowy przygotowany i zrealizowany został na lekcjach języka angielskiego z okazji Europejskiego Dnia Języków 2023
          • Autorski projekt plastyczno - językowy przygotowany i zrealizowany został na lekcjach języka angielskiego z okazji Europejskiego Dnia Języków 2023

          • W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 2b, 3, 6, 7b, 8, którzy otrzymali informacje na temat korzyści płynących z uczenia się języków oraz ich znaczenia w naszym życiu, poszerzyli wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego  Europy oraz wzbogacili zasoby językowe.

            Uczniowie klasy 2b uczyli się piosenki i wspólnie ją śpiewali, uczniowie klasy 3 liczyli do 3 w różnych językach. Klasa 6 wykonała prace plastyczne nt symboli krajów Europy, klasa 7b przygotowała słowo „cześć” w różnych językach i poznała historię oraz znaczenie Europejskiego Dnia Języków, a klasa 8 wzbogaciła swoje zasoby  ęzykowe o powiedzenia i przysłowia angielskie.

            Prace uczniów zostały wyeksponowane na okolicznościowej gazetce w holu szkoły.

            Autorką i realizatorem projektu była pani Joanna Indyk.

        • Lekcje profilaktyczne z policjantką
          • Lekcje profilaktyczne z policjantką

          • W dniu 25.09.2023 w naszej szkole odbyły się lekcje profilaktyczne z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, aspirant Magdaleną Skulimowską. Pani Policjant podczas pierwszej części spotkania opowiedziała uczniom z kl. 1-3 o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas poruszania się po drodze – dzieci utrwalały zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnią oraz właściwego reagowania na sygnały świetlne.

            Spotkanie dotyczyło również zwiększenia świadomości dzieci na zagrożenia wynikające z kontaktów z nieznajomymi. Każdy uczeń kl.1-3 przypomniał sobie numery alarmowe oraz potencjalne sytuacje, w których można z nich skorzystać. Pani policjant zwróciła szczególną uwagę na to, że nie można dzwonić pod te numery dla zabawy. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali ciekawe pytania.

            Na koniec spotkania wręczyli Pani Policjant Dyplom Przyjaciela Dzieci.

            Prelekcja dla uczniów z kl. kl. 4-8 dotyczyła przemocy, cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne. Omówione zostały kwestie bezpieczeństwa w Internecie, używek (papierosów, e-papierosów, alkoholu). Nie zabrakło rozmowy na temat uczciwości, szacunku dla innych i poszanowania praw i obowiązków obywatelskich.

            Spotkanie profilaktyczne zorganizowały: psycholog szkolny pani Monika Forgiel oraz pedagog szkolny pani Joanna Indyk.

            opracowanie: Monika Forgiel

          • Dzień Przedszkolaka

          • „Każdy przedszkolak dobrze wie,
            że kiedy 20 września zbliża się,

            od najmłodszego, aż po starszaka,
            wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

            20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

        • Międzynarodowy Dzień Kropki
          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • W dniu 15 września motywem przewodnim była KROPKA Międzynarodowy Dzień Kropki to  święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji, odważnych działań. 

            W projekt "Kropkowe drzewo" zaangażowali się wszyscy uczniowie i wychowawcy. Efekty wspólnych działań można podziwiać na głównym holu. 

            #miedzynarodowydzienkropki
            #internationaldotday

            Autorkami pomysłu I koordynatorkami wydarzenia były panie Joanna Indyk i Anna Śpiewak.

        • Przedmiotowe Wymagania
          • Przedmiotowe Wymagania

          • Na stronie trwa aktualizacja Przedmiotowych Wymagań ze wszystkich przemiotów.

            Nauczyciele zapoznali z nimi uczniów na pierwszych lekcjach, a rodziców - na pierwszej wywiadówce.

            Dostęp do pełnej treści dokumentów jest w zakładce: Dokumenty szkolne - Przedmiotowe Wymagania.

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 77403
    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wadowicach Górnych
      • (+14) 666 10 20 - SEKRETARIAT
      • szkoła: 39-308 Wadowice Górne 133E przedszkole: 39-308 Wadowice Górne 111 39-308 Wadowice Górne Poland
      • (+14) 666 10 03 - pokój nauczycielski
      • (+14) 666 96 84 - przedszkole
      • (+14) 666 95 51 - pedagog szkolny
      • (+14) 666 10 05 - intendent
  • Biuletyn informacji publicznej