Każdego roku nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Czytaniu, zainicjowanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku i kontynuowanym przez kolejne lata przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Ta inicjatywa zyskuje coraz szersze grono osób i instytucji włączających się w popularyzację czytelnictwa, zwracających tym samym uwagę na piękno polskiej literatury oraz wzmocnienie narodowej tożsamości.
W środę 25 września 2024 r. na zaproszenie organizatorów na szkolnej scenie oprócz uczniów pojawili się zaproszeni goście, którzy zmierzyli się z niełatwym tekstem romantycznego dramatu. Pani dyrektor Danuta Bielaszka powitała przedstawicieli samorządu lokalnego, sołtysów, radnych, pracowników Urzędu Gminy, przedstawicieli instytucji, lokalnych firm i reprezentantów rodziców.
Zebrani w głównym holu widzowie mieli możliwość poznania dzieła Juliusza Słowackiego w pięciu odsłonach.
Pierwszy przywołany fragment to rozmowa Szatana i Mefistofelesa z Przygotowania. Scenę rozmowy diabłów, którzy planują stworzenie przywódców powstania listopadowego wysłuchaliśmy w wykonaniu przewodniczącej Rady Rodziców pani Joanny Bacy i skarbnik OSP Wadowice Górne Dagmary Rój. Kolejną sceną był występ uczniów w roli diabłów i aniołów.
Widownia wysłuchała następnych fragmentów utworu. Usłyszeliśmy rozmowę starego sługi Grzegorza (w tej roli dyrektor GZGiK w Wadowicach Górnych pan Marian Żmuda) z Kordianem (w tej roli pan asp. Mateusz Czepiel, dzielnicowy Wadowic Górnych), następnie na scenę wkroczyły duety: pani dyrektor SOKiR Elżbieta Augustyn-Gruszka jako Laura i pan Bartosz Pietras (właściciel firmy ELDRUT) jako Kordian oraz dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła oddz. w Wadowicach Górnych pani Ewa Mróz jako Wioletta i pan Łukasz Skiba (kierownik Referatu Infrastruktury i Rozwoju) w roli Kordiana. Uczniowie poznali tym samym młodzieńcze dylematy Kordiana.
Podobnie jak w dramacie Juliusza Słowackiego, tak i na szkolnej scenie punktem kulminacyjnym był monolog Kordiana na Mont Blanc i piosenka „Mam tę moc” wykonaniu uczniów. Bohater romantycznego dramatu i baśniowa księżniczka wbrew pozorom mają wiele wspólnego. To młodzi ludzie, którzy poszukują wewnętrznej siły, nie chcą oglądać się już za siebie, patrzą w przyszłość i poszukują celu w życiu. A gdy go znajdą, stają się wytrwali i odważni.
Ostatnią odsłoną szkolnego czytania „Kordiana” był fragment związany ze spiskiem koronacyjnym. Pani Joanna Skoczylas, wiceprzewodnicząca Rady Gminy przeczytała wypowiedź Prezesa, natomiast ks. Krzysztof Szczygieł przywołał słowa Podchorążego.
Spotkanie zakończyła scena zagrana przez uczniów. Zobaczyliśmy już Kordiana - buntownika, zdecydowanego na walkę z carem, na przeciwstawienie się złu, na bezkompromisowy akt odwagi.
Przybyli goście otrzymali bukiecik jesiennych kwiatów i podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu.
Równie gorące podziękowania należy skierować do nauczycieli, pracowników i uczniów, którzy włączyli się w organizację tej uroczystości. Dziękujemy.
opracowanie: Justyna Owcarz