Sprawozdanie z przebiegu ogólnopolskiego projektu społecznego
pt. „BohaterON - włącz historię!” w klasach I-III
Do projektu pt. „BohaterON Włącz historię!” nasza placówka przystąpiła od 25 października 2023 roku. Wychowawcy klas młodszych w różnych formach i czasie podjęli się realizacji zadań dydaktyczno- wychowawczych poświęconych pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Jest to temat ważny, bardzo potrzebny a jednocześnie trudny i wymagający, zwłaszcza dla uczniów klas I-III. Udało nam się w sposób ciekawy, inspirujący, a jednocześnie przystępny zrealizować kilka istotnych działań na rzecz kultywowania pamięci powstańców warszawskich i ich dokonań.
Wychowawcy wszystkich klas młodszych skorzystali z materiałów dydaktycznych przygotowanych w ramach tej kampanii na stronach internetowych w tym min. z filmu pt. „Bohaterem być kiedyś i dziś- Jak zostałem bohaterem” oraz kart pracy z ilustracjami do kolorowania, przy których pracowały czteroosobowe grupy. We wszystkich klasach zrealizowano zajęcia zgodnie ze scenariuszem ujętym w kampanii, jednak wzbogaconym
o bieżący materiał programowy w poszczególnych klasach.
W klasach 1a, 1b, 2a, 2b i 3 idealnym nawiązaniem do tych niełatwych tematów było wspólne przeczytanie książki Joanny Papuzińskiej pt. ”Mój tato szczęściarz” lub jej fragmentów- lektury przenoszącej słuchaczy do Warszawy 1944 roku. Jest to poruszająca opowieść o powstańczych losach taty, wspominanych przez małą dziewczynkę. Tematyka książki oraz wspomniany wcześniej filmik edukacyjny Elizy Piotrkowskiej pt. „Jak zostać bohaterem” w prosty i wymowny sposób wyjaśniły dzieciom czym jest czyn patriotyczny w wojennych i dzisiejszych czasach. Pierwszaki prowadzili rozmowy o bohaterstwie powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy, ale także próbowali odpowiedzieć na pytania kim jest patriota oraz na czym polega bycie nim w naszych czasach. Z wielkim zainteresowaniem i niedowierzaniem uczniowie oglądali również zdjęcia i filmy ukazujące wojenną Warszawę oraz to samo miasto znane nam obecnie. Nie zabrakło przy tym również trudnych porównań do współcześnie toczącego się konfliktu na terenie Ukrainy i dyskusji na temat tego, co należy robić, aby pomóc ofiarom wojen. Doskonałym podsumowaniem poruszonego tematu było zespołowe pokolorowanie grafik pokazujących jak współcześnie najlepiej można okazać wdzięczność, pamięć i szacunek uczestnikom Powstania Warszawskiego i przy tym stać się prawdziwym patriotą.
Z kolei, uczniowie klasy IIa przystąpili do realizacji akcji „BohaterON w Twojej Szkole” w dniach 10 - 11 XI 2023 r. Temat Powstania Warszawskiego i bohaterskich działań powstańców warszawskich klasa realizowała wspólnie z tematyką związaną z Narodowym Świętem Niepodległości oraz tematyką II wojny światowej, ukazaną w lekturze Joanny Papuzińskiej „Asiunia”. Celem realizacji akcji było przybliżenie uczniom wiedzy i świadomości o Powstaniu Warszawskim, które miało miejsce w czasie trwania II wojny światowej i przedstawiało się następująco:
- Rozmowa nawiązująca do wybuchu II wojny światowej, bohaterki lektury Asiunia, i jej starszych braci, którzy bardzo chcieli dołączyć do walk w Powstaniu Warszawskim.
- Krótki rys historyczny na temat - Co to było Powstanie Warszawskie i kto w nim brał udział.
- Obejrzenie filmu na podstawie opowiadania Elizy Piotrowskiej pt,, Jak zostałem bohaterem” i uporządkowanie przebiegu wydarzeń w obejrzanym filmie - praca w parach.
- Przeprowadzenie pogadanki o bohaterstwie powstańców warszawskich - burza mózgów.
- Skojarzenia na temat znaczenia słów: ojczyzna, historia, bohater, bohater narodowy, wolność, niepodległość (nauczyciel napisał wyrazy na tablicy, a wypowiedzi uczniów zapisywał na tablicy w formie prostej mapy myśli).
- Zadania kreatywne- zastanawianie się nad pojęciem- w czym ja mógłbym /mogłabym zostać bohaterem już dziś lub w przyszłości - zapisywanie swoich przemyśleń na kartkach.
- Zabawa integracyjna kończąca realizację akcji - Iskierka przyjaźni.
- Napisanie podziękowania i wysłanie kartki online dla Powstańca Warszawskiego.
Ponadto, dyskusje przeprowadzone wśród uczniów klas drugich nt. współczesnych bohaterów były ciekawe i służyły wzajemnej wymianie zdań. Uczniowie klasy 2b wykonali też indywidualnie ilustracje pt. „Moja ojczyzna”.
Natomiast uczniowie klasy III ponownie powrócili do tematu bohaterstwa powstańców, a zwłaszcza do zagadnień: patriotyzmu, poświęcenia, walki w imię zasad i odwagi w związku z realizacją treści programowych związanych z tematyką Święta Niepodległości i historią hymnu polskiego oraz poznaniem sylwetki Zawiszy Czarnego. W ramach kampanii odbyła się także pogadanka z uczniami nt. upamiętniania mogił powstańczych i żołnierskich w ramach wyjścia na miejscowe cmentarze (02.11.2023) oraz samodzielne napisanie w zeszytach dedykacji dla poległych w obronie ojczyzny.
Podsumowaniem i ukoronowaniem kampanii wśród „małych i dużych” uczniów naszej szkoły było zorganizowanie spontanicznej zbiórki pieniężnej. Udało nam się we współpracy
z rodzicami i uczniami zorganizować symboliczną zbiórkę na rzecz żyjących powstańców warszawskich i realizację ich codziennych potrzeb. W ciągu tygodnia zebrano łącznie 264 zł
i cała kwota została wpłacona na konto ogólnopolskiej zrzutki na wymieniony cel.
Realizatorzy kampanii w klasach 1-3: Katarzyna Ogorzałek, Iwona Peret, Bogumiła Posłuszny, Andżelika Skaza, Anna Śpiewak
opracowanie: koordynator kampanii w klasach 1-3: Anna Śpiewak