To niezwykle ważne pytanie. Bo jeśli mówimy o państwie, to musimy znać datę i okoliczności jego powstania.
14 kwietnia 966 roku to data, która stała się w historii Polski dniem narodzenia państwowości. Pierwszy historyczny władca - Mieszko - przyjął sakrament chrztu świętego. Ta decyzja wiary miała również niezwykle ważne skutki dla jego ziem. Od tego dnia wszyscy władcy zaczęli traktować księcia Mieszka I jako równorzędnego patrnera w relacjach międzypaństwowych. Śmiało można powiedzieć, że razem z chrztem Mieszka narodziła się polska państwowość.
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Chrztu Polski, które w tym roku przypada w najbliższą niedzielę, klasa VI pod czujnym okiem wychowawczyni przygotowała szkolny apel. Najpierw cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała Hymn Polski. Po krótkim wprowadzeniu wszyscy mogli przenieść się do X wieku i śledzić jak książę Mieszko przyjmował chrzest. Nie zabrakło też wyjaśnienia w jaki sposób wpłynęło to na rodzące się państwo polskie. Po głównym występie starsi uczniowie przybliżyli treść ustawy, którą w lutym 2019 roku Sejm Rzeczypospolitej ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Narodowym.
W szkole pojawiły się też małe plakaty zachęcające do wywieszenia flagi w najbliższą niedzielę. Poza tym na dużych kolorowych planszach umieszczonych na korytarzu wszyscy mogą zapoznać się z historią początków Polski.
przygotowanie i opracowanie: Anna Kamińska i Anna Kwiatkowska