W czwartek, 7 marca członkowie Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej zaprosili na debatę uczniowską zorganizowaną w ramach programu "Złote Szkoły NBP". Temat debaty brzmiał "Gotówka jest ważna nawet w świecie płatności elektronicznych".
W sali zgromadziło się liczne grono zainteresowanych: uczniowie klas 6, 7a, 7b i 8, nauczyciele, dyrekcja szkoły, a także przedstawiciele PKO Bank Polski - pani Monika Radłowska, Dyrektor Oddziału w Mielcu, oraz pani Joanna Bochenek. Dzień pełen emocji rozpoczął się od serdecznego przywitania gości przez koordynatora programu, którym jest pani Danuta Żelazko.
Bieżąca edycja programu "Złote Szkoły NBP" honoruje setną rocznicę wprowadzenia polskiego złotego do obiegu, co stanowiło inspirację do przeprowadzenia tej nietypowej debaty. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, składająca się z uczniów klasy VIIb, pod opieką koordynatora programu oraz pani Joanny Garbicz, przygotowała się starannie do tego wydarzenia, realizując wcześniej lekcje z ekonomii oraz warsztaty tematyczne.
Podczas debaty, która miała charakter erudycyjnej potyczki, uczestnicy zaprezentowali argumenty zarówno na rzecz gotówki, jak i przeciwko niej, wykorzystując elementy debaty oksfordzkiej. Szesnastowieczna atmosfera wymiany poglądów przyciągnęła uwagę wszystkich obecnych, zarówno uczniów, nauczycieli, jak i gości z sektora bankowego.
Uczniowie reprezentujący obie strony debaty (Hubert Baca, Jan Lonczak, Igor Żołdak oraz Milena Rugala, Lena Midura, Dominik Tabor) prezentowali swoje argumenty w sposób przemyślany i angażujący dla wszystkich słuchaczy.
Debata dostarczyła zgromadzonym wiele wrażeń i refleksji. Końcowa część wydarzenia należała do przedstawicieli PKO Bank Polski, którzy podsumowali dyskusję i udzielili odpowiedzi na nurtujące pytania uczniów i nauczycieli.Fachowe spojrzenie na temat roli gotówki i płatności elektronicznych w dzisiejszym społeczeństwie stanowiło cenną lekcję ekonomii dla wszystkich obecnych.
Warto podkreślić, że ta debata nie tylko rozwijała umiejętności publicznego wystąpienia uczniów, ale także skłaniała do refleksji nad aktualnymi trendami w dziedzinie płatności.
Dziękujemy wszystkim za udział w tym edukacyjnym wydarzeniu.
opracowanie: Danuta Żelazko