opracowanie: Grażyna Bieniek
Zapraszamy na debatę "Czy warto oszczędzać?
Jeśli ciekawi Was, jak korzystnie oszczędzać tak, aby jednocześnie dobrze się bawić, zapraszamy Was na debatę.
Wystarczy, że dołączysz do nas 27 kwietnia 2021 roku o godzinie 9:50 w Szkole Podstawowej w Wadowicach Górnych na platformie Classroom i sam sprawdzisz na własne oczy.
Dzięki Złotym Szkołom NBP:
- zdobędziesz większą wiedzą o oszczędzaniu,
- dowiesz się, co to obligacje skarbowe lub akcje,
- jakie funkcje pełni pieniądz,
- co to jest inflacja,
- czy należy bać się deflacji.
Nauka nie pirania, nie ugryzie, więc nie bój się, zapraszamy w nasze skromne progi.
Dowiedz się więcej poprzez dołączenie na spotkanie online!
Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej
Spotkanie z ekspertem panią Stanisławą Skrzyniarz skarbnik gminy i wójtem gminy Wadowice Górne panem Michałem Deptułą
W piątek 23.04.2021 r. o godzinie 11.00 rozpoczęło się spotkanie z ekspertami w dziedzinie finansów. Naszymi gośćmi byli Wójt Gminy Wadowice Górne pan Michał Deptuła oraz Skarbnik naszej gminy pani Stanisława Skrzyniarz. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas 6,7 i 8 oraz wielu nauczycieli.
Natalia Rybka przedstawiła nam ekspertów i opowiedziała o ich zawodzie i wykształceniu. Następnie po oddaniu im głosu pani skarbnik przedstawiła prezentację, na której pokazała nam w prosty i ciekawy sposób, na czym polega np. budżet gminy, jak jest konstruowany i skąd gmina pozyskuje środki na finansowanie np. remontów. Mogliśmy również posłuchać wystąpienia pana Wójta Michała Deptuły.
Po zakończeniu części głównej naszego spotkania nadszedł czas na zadawanie pytań. Uczniowie pytali o to, co jest najtrudniejsze w pracy wójta i skarbnika, co dzieje się z podatkami trafiającymi do gminy i czy mieszkaniec gminy ma wpływ, na co są przeznaczane.
opracowanie: Anna Majewska
5
Spotkanie z ekspertem w ramach programu Złote Szkoły NBP panią Małgorzatą Żelazko
W piątek 16.04.2021 r. o godzinie 10.50 odbyło się spotkanie z ekspertem panią Małgorzatą Żelazko, która ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie ekonomii. W zebraniu tym wzięło udział ponad 60 osób między innymi klasa 8, 7 i 6 oraz kilku nauczycieli.
Spotkanie zostało poprowadzone przez jedną z uczestniczek programu NBP Natalkę Rybkę, która powiedziała nam, na czym będzie polegało i jak będzie przebiegało. Przedstawiła także panią ekspert i w skrócie opowiedziała o jej wykształceniu i pracy.
Następnie pani Małgorzata Żelazko przedstawiła nam prezentację i w bardzo ciekawy sposób opowiadała, na czym polega np. inwestowanie czy oszczędzanie. Wytłumaczyła wiele pojęć i zobrazowała w ciekawy i przystępny sposób nawet najtrudniejsze zagadnienia z zakresu ekonomii. Myślę, że wielu uczniom z klas 6, 7 i 8 pomogła w zrozumieniu, czym jest inflacja, deflacja czy stopa zwrotu.
Po zakończeniu prezentacji nadszedł czas na wcześniej przygotowane pytania od uczniów, dotyczące m.in. tego, kim jest analityk giełdowy lub jak wygląda ścieżka kariery zawodowej w świecie bankowości.
Po zakończeniu pytań nastąpiły podziękowania i pożegnanie.
opracowanie: Anna Majewska
7
Organizacji edukacji hybrydowej dla klas 1-3 w dniach 26-30 kwietnia 2021 r.
Na podstawie rozporządzenia MINISTRA EDUKACJI i NAUKI z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które określa warunki edukacji dla uczniów klas I-III dla naszego województwa następująco:
„...nie więcej niż 50% uczniów realizuje te zajęcia w szkole podstawowej oraz co najmniej 50% uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość...”
Określam następujący harmonogram:
-
Edukacja stacjonarna odbywa się na podstawie planu lekcji stacjonarnych (wracamy ściśle do planu sprzed edukacji zdalnej), zaś edukacja zdalna odbywa się zgodnie z harmonogramem obowiązującym czas edukacji zdalnej.
-
W czasie nauki stacjonarnej dla uczniów uczących się w ten sposób odbywa się żywienie i zajęcia świetlicowe oraz dowóz
-
Zajęcia stacjonarne odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego, określonego Regulaminie funkcjonowania szkoły w czasie pandemii
Danuta Żelazko
dyrektor ZSPWG-
Od 26 kwietnia klasy I-III wracają do nauki hybrydowej
Zadbajmy o naszą planetę
22 kwietnia na całym świecie celebrujemy Dzień Ziemi. Obchody są okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania problemów, które się wiążą ze zmianą klimatu.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło: „Przywróć naszą Ziemię”.
W ramach obchodów tego święta w naszej szkole, uczennice klasy ósmej przygotowały film, w którym opowiadają o współczesnych problemach ekologicznych i sposobach ich rozwiązania. Film przygotowały i wystąpiły w nim uczennice: Gabriela Działo, Wiktoria Jeż, Wiktoria Piechota, Martyna Rybka, Martyna Ryś, Natalia Rybka, Dominika Padykuła, Magdalena Kupiec
Zapraszamy do obejrzenia i przemyslenia!
Ogólnopolska Olimpiada z Języka Angielskiego OLIMPUS
7 uczniów naszej szkoły przystąpiło do sesji zimowej w ponadprogramowej Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Języka Angielskiego OLIMPUS. 10 lutego 2021 r. uczniowie kl. 4a i kl. 6 sprawdzili swoje kompetencje językowe osiągając wyróżniające wyniki, które z radością przekazujemy.
Tytuł LAUREATA zdobywają:
Z kl. 4a
FRANCISZEK DZIECIUCH oraz EMILIA KOKOSZKA zajmując 1 miejsce. Uczniowie otrzymują grawerowany Dyplom Laureata oraz Nagrodę książkową.SZYMON WĘGRZYN oraz KAROL PIETRAS zajmując 7 miejsce. Uczniowie otrzymują Dyplom Laureata.
Z klasy 6
MARTYNA KUSEK zajmując 5 miejsce. Uczennica otrzymuje Dyplom Laureata oraz Nagrodę książkową.Dyplomy uznania otrzymują uczennice z kl. 6: Julia Krawiec za zajęcie 23 miejsca oraz Emilia Rudolf za zajęcia 29 miejsca.
Gratulujemy wszystkim Uczestnikom, a w szczególności Laureatom! Wyrażamy wdzięczność za promowanie naszej szkoły prezentując wysoki poziom języka angielskiego w badaniach zewnętrznych oraz życzymy dalszych sukcesów językowych.
opracowanie: Grażyna Wołosz
Ogłoszenie
Już wkrótce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Szkole Podstawowej w Wadowicach Górnych odbędzie się druga część Spotkań z ekspertami w ramach Złotych Szkół NBP.
W dniu 23 kwietnia 2021 roku o godzinie 11.00 szkolne progi w ramach platformy Classroom odwiedzą pan Wójt Michał Deptuła oraz Skarbnik Gminy Wadowice Górne pani Stanisława Skrzyniarz. Podzielą się z uczniami zagadnieniami dotyczącymi finansowania samorządu lokalnego i podległych jednostek, a także kwestiami inwestowania i oszczędzania w ramach budżetu gminnego.
Zapraszamy uczniów i nauczycieli.
opracowanie: Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej
Informacja REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA 2021/2022
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wadowicach Górnych przestawia wyniki rekrutacji w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022 do przedszkola.
Lista dzieci zakwalifikowanych - Przedszkole - kliknij
Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia winni złożyć potwierdzenie woli przyjęcia w dniach od 07.05.2021 r. do 14.05.2021 r.
Potwierdzenie woli przyjęcia do przedszkola - kliknij
Potwierdzenia można składać osobiście w budynku szkoły podstawowej (dawne gimnazjum) – skrzynka w przedsionku szkoły lub przesyłać skan na adres e-mail: wadowice.zespol@gmail.com
ZŁOTE SZKOŁY NBP - już jutro pierwsze spotkanie z ekspertem
Nie jesteś sam
Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.
Zpraszam do zapoznania się z poradnikami dla ucznia, rodzica i nauczyciela, które zostały przygotowane przez Forum Przeciw Depresji. - https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-nauczyciela
Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na wsparcie.
Materiały pochodzą z https://forumprzeciwdepresji.pl/ oraz https://www.edukacja-zdrowotna.pl/category/nasze-dzialania/
opracowanie: Joanna Indyk
Jak przełamać błędne koło depresyjnych zachowań? Bardzo cenne porady psychologa.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
W dniu 1 kwietnia 2021 r., w całej Polsce, rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis powszechny jest organizowany w odstępach 10-letnich. Jest on najważniejszym badaniem statystycznym nie tylko w Polsce, ale i w większości krajów w Europie i na świecie.
NSP 2021 jest realizowany na podstawie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Do przeprowadzenia spisu zobowiązują nas także przepisy Unii Europejskiej, jak chociażby rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.
Kogo obejmuje spis powszechny, jak się spisać i o co będziemy pytani?
NSP 2021 jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich Polaków mieszkających w Polsce, bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju na stałe lub czasowo. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Podstawową metodą NSP 2021 będzie spis internetowy, czyli samospis. Przeprowadzimy go na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w interaktywnym formularzu, dostępnym od 1 kwietnia br. na stronie internetowej spis.gov.pl.
W każdej gminie funkcjonują gminne biura spisowe, w których możemy zasięgnąć wszelkich informacji na temat NSP 2021. Dla osób, które nie posiadają komputera lub dostępu do Internetu w domu, już od 1 kwietnia w każdej gminie zostaną utworzone punkty spisowe, w których można się będzie spisać samodzielnie przez Internet lub skorzystać z pomocy pracowników gminnych biur spisowych. Ponadto punkty, w których możemy dokonać samospisu zostaną utworzone w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie i jego oddziałach w: Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.
Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność), zostaną spisane za pomocą jednej z dwóch innych metod uzupełniających: wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo lub wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego. Będzie on rejestrował odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym.
Na jakie pytania będziemy odpowiadać podczas wypełnienia formularza spisowego?
W NSP 2021 zostaną zebrane informacje, według stanu na dzień 31 marca br., dotyczące następujących tematów: stan i charakterystyka demograficzna, poziom wykształcenia, aktywność ekonomiczna, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystyka etniczno-kulturowa, gospodarstwa domowe i rodziny, stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.
Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 dostępnych jest na stronie internetowej spis.gov.pl. Ponadto od 15 marca br. uzyskać je można dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.
Informacje o wydarzeniach związanych ze spisem na terenie województwa podkarpackiego znajdują się na stronie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie rzeszow.stat.gov.pl.
Złote Szkoły NBP- zaproszenie na spotkanie z ekspertem
Już w najbliższy piątek,16 kwietnia 2021 roku o godzinie 11.00 pierwsze SPOTKANIE Z EKSPERTEM w ramach programu "Złote Szkoły NBP" dla klas 6-8.
Nasz gość, pani MAŁGORZATA ŻELAZKO jest absolwentką anlojęzycznych studiów Master Studies in Finance na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, od ośmiu lat pracuje w zespole Analiz Rynkowych w Biurze Maklerskim PKO BP w Warszawie przy analizie spółek notowanych na giełdzie. W ostatnich dwóch latach zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu na najlepszego analityka giełdowego w branży "Telekomunikacja i media".
Pani Małgorzata przedstawi nam m.in. zagadnienia związane z oszczędzaniem, inwestowaniem, ryzykiem i bezpieczeństwem inwestycji, opowie o inflacji i stopach procentowych, chętnie odpowie na nasze pytania.
Prosimy uczniów klas 6-8 o przyjęcie zaproszenia do spotkania (moduł „SPOTKANIE Z EKSPERTEM, DEBATA” na naszej szkolnej platformie classroom i połączenie się w piątek o 11.00
ZAPRASZAMY!!!
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej
Lekcja ekonomii w ramach programu Złote Szkoły NBP
W środę 7 kwietnia oraz w piątek 9 kwietnia 2021 roku klasa ósma uczestniczyła w lekcjach dotyczących podstawowych pojęć z zakresu ekonomii. Zajęcia "Sposoby na pomnażanie oszczędności. Podstawy inwestowania" poprowadziła pani Anna Majewska. Oprócz uczniów klasy VIII słuchaczami były dyrektor szkoły pani Danuta Żelazko i pani Justyną Owcarz.
Uczniowie zostali wprowadzeni do tematu piosenką z musicalu "Kabaret" w wykonaniu Lizie Minneli i Joel Grey. Piosenka “Money, money” stanowiła doskonałe preludium do lekcji o pieniądzach, oszczędzaniu, inwestowaniu czy przeliczaniu stóp procentowych. W trakcie zajęć prowadząca prezentowała poszczególne zagadnienia, skłaniała do do dyskusji i podawania własnych propozycji.
Uczniowie dowiedzieli się więc, jak działa i zmienia się wartość pieniądza, jak oszczędzać i czy warto inwestować. Nie zabrakło także matematyki. Magda Kupiec dokonała obliczeń z zakresu kapitalizacji odsetek i procentu składanego. Potem także zapoznano uczniów ze wzorem na obliczanie procentu składanego, który jest o wiele wygodniejszy w zastosowaniu niż poprzednie obliczenia.
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z klasy VIII po zakończonej lekcji podsumowała zajęcia i przygotowuje się do następnych zadań w ramach programu Złote Szkoły NBP.
opracowanie: Justyna Owcarz, Martyna Ryś
Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady ZADAŃ LOGICZNYCH
15 lutego 2021 roku została przeprowadzona Ogólnopolska Olimpiada Zadań Logicznych w trybie online wśród uczniów naszej szkoły. Uczestniczyło w niej 4 uczniów.
Oto wyniki:
- Uczeń klasy 5 Bartłomiej Masajada uzyskał tytuł laureata 11 miejsce z wynikiem 178 punktów.
- Uczeń klasy 7 Jakub Dziewit uzyskał tytuł laureata 9 miejsce z wynikiem 184 punkty.
- Uczennica klasy 4a Emilia Kokoszka uzyskała 16 miejsce z wynikiem 168 punktów.
- Uczeń klasy 7 Dominik Masajada uzyskał 28 miejsce z wynikiem 146 punktów.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
opracowanie: Anna Majewska
Archiwum Aktualności