28 października cała społeczność szkolna, reprezentaci lokalnych władz oraz zaproszeni goście uroczyście uczciliśmy nadanie Szkole Podstawowej w Wadowicach Górnych imienia Leszka Deptuły.
Świętowanie tego wyjątkowego wydarzenia rozpoczęliśmy o godz. 10.30. zbiórką przed szkołą, po czym w uformowanej kolumnie udaliśmy się w kierunku kościoła, gdzie o godz. 11.00 rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem ks. Proboszcza Wojciecha Duplaka. Na początku ceremonii Pani Dyrektor Danuta Żelazko poprosiła o poświęcenie sztandaru, czego dokonał Ks. Proboszcz po wygłoszonej homilli, w której odwoływał się do symboli znajdujących się na sztandarze oraz wartości ważnych dla każdego Polaka, czyli miłości do Boga i Ojczyzny.
Po zakończonej mszy wszyscy zgromadzeni, w asyście werblistki udali się do szkoły.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na hali sportowej zaadaptowanej na potrzeby wydarzenia przy pomocy druhów Ochotniczej Straży Pożarnej. Okolicznościowy wystrój szkoły i nietuzinkowa sceneria przygotowana na hali przez nauczycieli wprowadziły niepowtarzalny nastrój.
Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego Pani Dyrektor przywitała zebranych gości i pokrótce przypomniała biografię Posła Leszka Deptuły. Następnie Radny Gminy Andrzej Pawlicki odczytał Uchwałę Ray Gminy o nadaniu naszej szkole imienia, natomiast Sekretarz Gminy, pani Elżbieta Wnuk odczytała Akt nadania szkole imienia. Niezapomniane wrażenia na zebranych wywarł ceremoniał wręczenia sztandaru. W patetycznej atmosferze przedstawiciele: Komitetu Organizacyjnego, Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej wręczyli sztandar Pani Dyrektor, po czym sztandar otrzymali uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego. Akt nadania szkole sztandaru odczytała Pani Joanna Skoczylas - członek Komitetu Organizacyjnego. Przy dzwiękach werbli uczniowie zaprezentowali sztandar, maszerując głównym przejściem między uczestnikami, a prowadząca to nadzwyczajne wydarzenie Pani Justyna Owcarz odczyta opis sztandaru. Ważnym elementem uroczystości było ślubowaie złożone przez uczniów klasy pierwszej, rozpoczynających edukację w Szkole Podstawowej im. Leszka Deptuły w Wadowicach Górnych oraz przedstawicieli pozostałych klas. Dopełnieniem ślubowania był majestatycznie wykonany przez pierwszoklasistów polonez, nagrodzony owacjami na stojąco.
W tym dniu nie zabrakło podziękowań, które na ręce Pani dyrektor złożyła m.in. Rodzina Patrona Leszka Deptuły. Wyrazy wdzięczności oraz okolicznościowe upominki Pani Dyrektor skierowała do Fundatorów sztandaru oraz do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tego ważnego dla szkoły wydarzenia. Słowa uznania dla dokonań Leszka Deptuły oraz dla społeczności szkolnej wyrazili zaproszeni goście, natomiast Pani Joanna Skoczylas odczytała nadesłane adresy.
Część oficjalną zakończono złożeniem sztandaru i wiązanki kwiatów w miejscu pamięci poświęconym Patronowi szkoły, znajdującym się w głównym holu budynku.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się część artystyczna, podczas której uczennice klasy ósmej zaprezentowały utwory muzyczne nagrodzone w konkursie Barwy mojej Ojczyzny. Wystąpił również zespół wokalny, przedstawiając w formie piosenek życiowe ideały Patrona szkoły. Każdy utwór poprzedzony był komentarzem stanowiącym rys biograficzny Leszka Deptuły. Na uwagę niewątpliwie zasługiwały stroje występujących oraz towarzyszące im rekwizyty. Niezapomniane wrażenia wywołał taniec w wykonaniu uczniów z klas 6 - 8, przygotowanych pod kierunkiem Pani Joanny Indyk. Ciekawy układ taneczny, budująca napęcie muzyka oraz biało - czerwone flagi w rękach młodzieży stworzyły niecodzienne widowisko.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak uroczystego przebiegu naszego święta. Dla nas były to niezapmniane chwile. Teraz, kierując się przesłaniem Patrona, będziemy śmiało szli w przyszłość...
opracowała: Danuta Bielaszka