• Życiorys patrona

        • Leszek Roman Deptuła

          urodził się 25 lutego 1953 roku w Żaganiu. Stamtąd wraz z rodzicami w roku 1956 przybył do Mielca. Tu ukończył Szkołę Podstawową nr 2, a po maturze w I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego rozpoczął studia na Akademii Rolniczej w Lublinie. Wydział Medycyny Weterynaryjnej ukończył w 1978 roku. W tym też roku rozpoczął praktykę w Lecznicy dla zwierząt w Wadowicach Dolnych, którą kontynuował aż do chwili powołania go na Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2002 roku. Działał w samorządzie zawodowym jako członek Małopolskiej, a później Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Zasiadał jako wiceprezes w Krajowym Sądzie Lekarsko-Weterynaryjnym w Warszawie.

          Od początku dorosłego życia związany był z ruchem ludowym. W 1979 roku wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a po 1990 aktywnie działał w PSL-u, gdzie przechodził niemal wszystkie szczeble hierarchii politycznej.

          Po reaktywowaniu powiatów stał się aktywnym działaczem ludowym na terenie powiatu mieleckiego i gminy Wadowice Górne. Kierował się założeniem Wincentego Witosa: „Idźcie śmiało w przyszłość, bierzcie to co nowe, co współczesne, ale strzeżcie prawd i dogmatów wiarą i tradycją uświęconych”. W samorządzie terytorialnym udzielał się jako radny. Dał się poznać jako dobry samorządowiec również na szczeblu wojewódzkim, będąc Marszałkiem Podkarpacia. Doskonale rozumiał potrzebę przygotowania naszego województwa do wykorzystania funduszy unijnych. Był zaangażowany we współpracę z sąsiadującymi państwami. Nie zapominał przy tym o powiecie mieleckim, Mielcu i gminie Wadowice Górne. Był jednym ze współtwórców Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego, które odniosło sukces polityczny i wygrało wybory do Rady Powiatu Mieleckiego. Jego zdaniem polityków ocenia się przez pryzmat ich skuteczności. Swoją uwagę skupiał m.in. na inwestycjach drogowych, wsparciu mieleckiego  szpitala. Nawet ożywiona działalność sejmowa jako Posła VI kadencji nie przesłoniła mu nigdy spraw lokalnych. Była bardzo aktywny w sprawach gospodarczych, przemysłowych, a przede wszystkim w rozwój strefy ekonomicznej. Bronił mieleckiej produkcji lotniczej. Dzięki jego decyzji jako Marszałka Województwa Podkarpackiego zostało utworzone w Mielcu Kolegium Języków Obcych, wyremontowano licea, szkoły powiatu mieleckiego i utworzono wewnętrzną obwodnicę miasta Mielca. Zapamiętany zostanie  jako Marszałek, który wprowadził Podkarpacie do Unii Europejskiej.

          Szanował tradycje narodowe. Wykazał ogromną troskę o stan zabytków, obiektów kulturalnych i kultu religijnego. Był to człowiek wielce zapracowany, ale też wiecznie podejmujący nowe sprawy i angażujący się w ich rozwiązywanie. Dzięki jego wsparciu podjęto się budowy nowego gmachu gimnazjum i hali sportowej. Wsparł również budowę Kompleksu Sportowego Orlik 2012. Nie zapomniał o  rozwoju przedsiębiorczości na terenie naszej gminy, remontach dróg i powstaniu powiatowej drogi wraz z chodnikami.

          Leszka Deptułę należy zapamiętać jako szlachetnego i wartościowego człowieka, wybitnego działacza samorządowego i gospodarczego,  przyjaciela, dobrego kolegę, zaufanego współpracownika. Zawsze można było liczyć na jego pomoc. Umiał nie tylko pocieszać, ale chciał i potrafił spieszyć z pomocą. Bez trudu nawiązywał kontakty i zjednywał sobie ludzi. Potrafił zachęcić innych do większego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Jego ulubioną maksymą była maksyma łacińska – Per aspera ad astra („Przez trud do gwiazd”). Podążał ku gwiazdom, z sukcesem podejmował kolejne wyzwania i osiągał najwyższe cele. Był człowiekiem otwartym, wspaniałym dyskutantem, który z poczuciem humoru i dystansem do własnej osoby rozmawiał z młodzieżą miejscowego gimnazjum czy dziećmi ze szkół podstawowych  gminy Wadowice Górne. Uczestniczył bowiem wielokrotnie w uroczystościach organizowanych w gimnazjum. To dzięki niemu na Europejski Dzień Wiosny w 2005 roku przybył europoseł Mieczysław Janowski, który zaprosił gimnazjalistów do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Promował również działania uczniów, nie zapominał, by otwierać również przed nimi drzwi do nowych działań. Autorytet i wzorzec osobowy Leszka Deptuły pomaga wychować uczniów na dobrych obywateli i dobrych ludzi.

          Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku wraz z delegacją rządową na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim. W uznaniu zasług otrzymał między innymi – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Srebrną i Złotą Odznakę Akademii Rolniczej w Lublinie i Odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa”, Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, Złotą Koniczynkę Polskiego Stronnictwa Ludowego, Srebrną i Złotą Odznakę Akademickich Zespołów Sportowych, Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Odznakę „Za zasługi dla ratownictwa górskiego”, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie), Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, Honorową Odznakę „Meritum” za zasługi dla Samorządu Lekarsko-Weterynaryjnego (pośmiertnie), Order Honoru (Gruzja, pośmiertnie), Złotą Odznakę Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych (pośmiertnie).

          „Minęły lata, wciąż prędzej, prędzej
          Szybuje czas bez wytchnienia
          Chciejmy wszystkie takie chwile jak ta dzisiaj
          Ocalić od zapomnienia"

          Ten dzień zapisze się w historii szkoły jako jeden z najważniejszych. Od dziś szkoła będzie nosić imię Leszka Deptuły - polskiego polityka, samorządowca, posła na Sejm VI kadencji, lekarza weterynarii, idealisty, działacza społecznego i patrioty.


  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 1221
    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wadowicach Górnych
      • (+14) 666 10 20 - SEKRETARIAT
      • szkoła: 39-308 Wadowice Górne 133E przedszkole: 39-308 Wadowice Górne 111 39-308 Wadowice Górne Poland
      • (+14) 666 10 03 - pokój nauczycielski
      • (+14) 666 96 84 - przedszkole
      • (+14) 666 95 51 - pedagog szkolny
      • (+14) 666 10 05 - intendent
  • Biuletyn informacji publicznej