• Mikołaj w przedszkolu
          • Mikołaj w przedszkolu

          • Jedzie święty Mikołaj, białą brodą świeci
            Worek z prezentami ma dla grzecznych dzieci.

            Ho, ho, ho, czy są tu grzeczne dzieci? Tak przywitał przedszkolaki nasz gość – Święty Mikołaj. Już od rana dzieci wypatrywały Go przez okna przedszkola. I przybył z workami pełnymi prezentów. Podziękowaliśmy Mikołajowi za wizytę wierszem i piosenką. Na koniec wszyscy uczestnicy zrobili pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Tego dnia uśmiechy z buzi dzieci nie schodziły na długo.

            Święty Mikołaju dziękujemy za przybycie i zapraszamy do nas już za rok.

          • Andrzejki w Przedszkolu

          • W listopadową ciemną noc swój los wywróżę sobie, bo wróżby dziwną mają moc…

            W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
            Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

        • Good job girls!
          • Good job girls!

          • Poznaliśmy wyniki pierwszego etapu III Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego z Języka Angielskiego   dla klas 6-8 "Reading Brings Us Unknown Friends".

            W konkursie wzięły udział trzy uczennice: Karolina Krawiec i Milena Lolo z kl. 7b oraz Amelia Wit z klasy 8.

            W wyniku testu sprawdzającego znajomość lektury  "Pinocchio” Carlo Collodi, wszystkie trzy dziewczyny awansowały do etapu wojewódzkiego! 

            Gratulujemy  sukcesu i życzymy powodzenia  w kolejnym etapie!

            opracowanie: Joanna Indyk

          • Zajęcia otwarte w przedszkolu

          • 21 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli wychowania przedszkolnego pt. „Gwiazdki na niebie”. Zajęcia prowadzone były przez Panią Annę Ciejkę-Schab. Na zajęciach pojawili się zaproszeni nauczyciele z przedszkoli z gminy Wadowice Górne, dyrektorzy oraz doradca metodyczny wychowania przedszkolnego Pani Beata Wrzesień. Celem zajęć było przedstawienie metod pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.

        • Wyniki kuratoryjnych konkursów przedmiotowych
          • Wyniki kuratoryjnych konkursów przedmiotowych

          • Miło nam poinformować, że do drugiego etapu konkursów kuratoryjnych zakwalifikowali się:

            • uczeń Jakub Trela z historii (zdobył 70 pkt)
            • uczennica Gabriela Kiełbasa z chemii (zdobyła 28 pkt)

            Opiekunem Jakuba jest pani Anna Kwiatkowska, a Gabrieli - pani Grażyna Bieniek.

            Trzymamy za nich kciuki i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!

        • Akcja BohaterON w przedszkolu
          • Akcja BohaterON w przedszkolu

          • W listopadzie 2023 r. przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły  pierwszy raz udział w  akcji „BohaterON. Włącz historię!” Jest to ogólnopolska kampania  o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
            W ramach tej akcji przedszkolaki z dwóch najstarszych grup: „Zajączki” i „Wesołe Misie” wzięły udział w zajęciach dotyczących Powstania Warszawskiego. Na miarę możliwości dzieci przeprowadzono pogadankę  o bohaterstwie powstańców i o tym w jaki sposób można być patriotą w naszych czasach. Przedszkolaki malował kolorowanki o tematyce powstańczej a także wysłuchały kilku piosenek patriotycznych. Ponadto z wielkim zaangażowaniem  ozdobiły kontury mapy Polski biało-czerwonym kolorem. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że jesteśmy dumni z Powstańców.

            opracowanie: przedszkolny koordynator akcji Teresa Wrzesień

          • Sprawozdanie z akcji BohaterON w klasach 1-3

          • Sprawozdanie z przebiegu ogólnopolskiego projektu społecznego
            pt. „BohaterON - włącz historię!” w klasach I-III

            Do projektu pt. „BohaterON Włącz historię!” nasza placówka przystąpiła od 25 października 2023 roku. Wychowawcy klas młodszych w różnych formach i czasie podjęli się realizacji zadań dydaktyczno- wychowawczych poświęconych pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Jest to temat ważny, bardzo potrzebny a jednocześnie trudny i wymagający, zwłaszcza dla uczniów klas I-III.  Udało nam się w sposób ciekawy, inspirujący, a jednocześnie przystępny zrealizować kilka istotnych działań na rzecz kultywowania pamięci powstańców warszawskich i ich dokonań. 

            Wychowawcy wszystkich klas młodszych skorzystali z materiałów dydaktycznych przygotowanych w ramach tej kampanii na stronach internetowych w tym min. z filmu pt. „Bohaterem być kiedyś i dziś- Jak zostałem bohaterem” oraz kart pracy z ilustracjami do kolorowania, przy których pracowały czteroosobowe grupy. We wszystkich klasach zrealizowano zajęcia zgodnie ze scenariuszem ujętym w kampanii, jednak wzbogaconym
            o bieżący materiał programowy w poszczególnych klasach.

            W klasach 1a, 1b, 2a, 2b i 3  idealnym nawiązaniem do tych niełatwych tematów było wspólne przeczytanie książki Joanny Papuzińskiej pt. ”Mój tato szczęściarz” lub jej fragmentów- lektury przenoszącej słuchaczy do Warszawy 1944 roku. Jest to poruszająca opowieść o powstańczych losach taty, wspominanych przez małą dziewczynkę. Tematyka książki oraz wspomniany wcześniej filmik edukacyjny Elizy Piotrkowskiej pt. „Jak zostać bohaterem” w prosty i wymowny sposób wyjaśniły dzieciom czym jest czyn patriotyczny w wojennych i dzisiejszych czasach. Pierwszaki prowadzili rozmowy o bohaterstwie powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy, ale także próbowali odpowiedzieć na pytania kim jest patriota oraz na czym polega bycie nim w naszych czasach. Z wielkim zainteresowaniem i niedowierzaniem uczniowie oglądali również zdjęcia i filmy ukazujące wojenną Warszawę oraz to samo miasto znane nam obecnie. Nie zabrakło przy tym również trudnych porównań do współcześnie toczącego się konfliktu na terenie Ukrainy i dyskusji na temat tego, co należy robić, aby pomóc ofiarom wojen. Doskonałym podsumowaniem poruszonego tematu było zespołowe pokolorowanie grafik pokazujących jak współcześnie najlepiej można okazać wdzięczność, pamięć i szacunek uczestnikom Powstania Warszawskiego i przy tym stać się prawdziwym patriotą.

            Z kolei, uczniowie klasy IIa przystąpili do realizacji akcji „BohaterON w Twojej Szkole” w dniach 10 - 11 XI 2023 r. Temat Powstania Warszawskiego i bohaterskich działań powstańców warszawskich klasa realizowała wspólnie z tematyką związaną z Narodowym Świętem Niepodległości oraz tematyką  II wojny światowej, ukazaną w lekturze Joanny Papuzińskiej „Asiunia”. Celem realizacji akcji było przybliżenie uczniom wiedzy i świadomości o Powstaniu Warszawskim, które miało miejsce w czasie trwania II wojny światowej i przedstawiało się następująco:

            1. Rozmowa nawiązująca do wybuchu II wojny światowej, bohaterki lektury Asiunia, i jej starszych braci, którzy bardzo chcieli dołączyć do walk w Powstaniu Warszawskim.
            2. Krótki rys historyczny na temat - Co to było Powstanie Warszawskie i kto w nim brał udział.
            3. Obejrzenie filmu na podstawie opowiadania Elizy Piotrowskiej pt,, Jak zostałem bohaterem” i uporządkowanie przebiegu wydarzeń w obejrzanym filmie - praca w parach. 
            4.  Przeprowadzenie pogadanki o bohaterstwie powstańców warszawskich - burza mózgów.
            5. Skojarzenia na temat znaczenia słów: ojczyzna, historia, bohater, bohater narodowy, wolność, niepodległość (nauczyciel napisał wyrazy na tablicy, a  wypowiedzi uczniów zapisywał na tablicy w formie prostej mapy myśli).
            6. Zadania kreatywne- zastanawianie się nad pojęciem- w czym ja mógłbym /mogłabym zostać bohaterem już dziś lub w przyszłości - zapisywanie swoich przemyśleń na kartkach. 
            7. Zabawa integracyjna kończąca realizację akcji - Iskierka przyjaźni. 
            8. Napisanie podziękowania i wysłanie kartki online dla Powstańca Warszawskiego.

            Ponadto, dyskusje przeprowadzone wśród uczniów klas drugich nt. współczesnych bohaterów były ciekawe i służyły wzajemnej wymianie zdań. Uczniowie klasy 2b wykonali też indywidualnie ilustracje pt. „Moja ojczyzna”.

            Natomiast uczniowie klasy III ponownie powrócili do tematu bohaterstwa powstańców, a zwłaszcza do zagadnień: patriotyzmu, poświęcenia, walki w imię zasad i odwagi w związku z realizacją treści programowych związanych z tematyką Święta Niepodległości i historią hymnu polskiego oraz poznaniem sylwetki Zawiszy Czarnego. W ramach kampanii odbyła się także pogadanka z uczniami nt. upamiętniania mogił powstańczych i żołnierskich w ramach wyjścia na miejscowe cmentarze (02.11.2023) oraz samodzielne napisanie w zeszytach dedykacji dla poległych w obronie ojczyzny.

            Podsumowaniem i ukoronowaniem kampanii wśród „małych i dużych” uczniów naszej szkoły było zorganizowanie spontanicznej zbiórki pieniężnej. Udało nam się we współpracy
            z rodzicami i uczniami zorganizować symboliczną zbiórkę na rzecz żyjących powstańców warszawskich i realizację ich codziennych potrzeb. W ciągu tygodnia zebrano łącznie 264 zł
            i cała kwota została wpłacona na konto ogólnopolskiej zrzutki na wymieniony cel.

            Realizatorzy kampanii w klasach 1-3: Katarzyna Ogorzałek, Iwona Peret, Bogumiła Posłuszny, Andżelika Skaza, Anna Śpiewak

            opracowanie: koordynator kampanii w klasach 1-3: Anna Śpiewak

        • Wyniki ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego
          • Wyniki ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego

          • Nadeszły wyniki z sesji jesiennej ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego Forget-me-not, do którego przystąpiło 10 uczniów naszej szkoły.

            Do konkursu należało przeczytać lekturę w języku angielskim, przyswoić słownictwo, zapamiętać filozoficzne sentencje w języku angielskim oraz teksty podanych utworów muzycznych.

            Konkurs nie należał do łatwych zadań. Na dyplomy i nagrody książkowe poczekamy do stycznia lecz już dzisiaj serdecznie gratulujemy wysokich osiągnięć językowych wszystkim uczestnikom 🥳.

            Dziś jesteście naszym powodem do uśmiechu, dlatego dedykujemy Wam jedną z sentencji konkursowych: There is always a reason to smile. Find it - Zawsze jest powód do uśmiechu. Znajdź go. 🥰

            opracowanie: Grażyna Wołosz

          • KONKURS InstaLogik

          • W październiku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły z kl. IV-VIII przystąpili do konkursu  matematyczno-informatycznego Instalogik. Konkurs jest wieloetapowy i w całości odbywa się  on-line. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania logiczne (w pierwszym etapie), a następnie programistyczne. Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.

            Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.

            Miło nam poinformować, że ośmioro uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do drugiego etapu:

            Piotr Kiełbasa kl. 5
            Filip Mazgaj kl. 5
            Aleksander Czech kl. 5
            Julian Kopacz kl. 5
            Szymon Bełzo kl. 6
            Szymon Węgrzyn kl. 7a
            Karol Pietras kl. 7a
            Gabriela Baum kl. 7b

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi, a osobom zakwalifikowanym do 2. etapu – pierwszego sukcesu.

            Koordynatorami konkursu w naszej szkole
            są panie Joanna Garbicz i Danuta Żelazko

        • Thanksgiving w klasie 7a
          • Thanksgiving w klasie 7a

          • Dziś w Stanach Zjednoczonych celebrowane jest Święto Dziękczynienia. I my w klasie 7a przyłączyliśmy się do amerykańskiej tradycji Thanksgiving. Wyrażaliśmy wdzięczność przede wszystkim za: zdrowie, dom, ludzi, pożywienie, przyjaciół i za wolność. Oglądnęliśmy prezentację o pochodzeniu i znaczeniu tego święta, wykonaną przez Karola Pietrasa. Wysłuchaliśmy również opowieści o jabłoni i poznaliśmy stoicką zasadę budowania przyjaźni. Już wiemy, że bez wzajemności nie ma przyjaźni. Dlatego coraz bardziej świadomi będziemy budować zdrowe i prawdziwe przyjacielskie relacje.

            opracowanie: Grażyna Wołosz

        • Dziękujemy... klasa ósma pisze do powstańców
          • Dziękujemy... klasa ósma pisze do powstańców

          • W ramach realizacji akcji BohaterON w naszej szkole klasa ósma w widoczny sposób wyraziła swoją wdzięczność dla powstańców warszawskich.

            Najpierw na lekcjach historii uczniowie zostali zapoznani z tematyką powstania warszawskiego. Poznali przyczyny wybuchu, przeszli przez trwające 63 dni walki, omówili skutki tego patriotycznego zrywu. Oglądnęli też dokument w którym wysłuchali relacji samych powstańców. Na godzinie z wychowawcą wykonali, pracując w grupach, infografikę w oparciu o metodę 5W+H. Następnie uczniowie przystąpili do napisania swoich indywidualnych wpisów na portalu dumnizpowstancow.pl. Korzystając z ich tekstów, które już są publikowane przez administratorów strony, w naszej szkole powstała specjalna gazetka "Klasa ósma dziękuje powstańcom". 

            "Dziękuję Wam za odwagę, poświęcenie, niezłomną postawę... Jesteście dla mnie wzorem... To dzięki Wam wiem czym jest patriotyzm..." - to tylko niektóre słowa skierowane przez uczniów do powstańców.

            Cześć i chwała Bohaterom!

            Wystawę prac pomogły wykonać panie Anna Kamińska i Anna Kwiatkowska.

            opracowanie: Anna Kwiatkowska

        • Wróćmy do życzliwości
          • Wróćmy do życzliwości

          • Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta -  to przesłanie akcji przeprowadzonej w dniu 21 listopada. 

            Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia czyli mówienie hallo do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. 

            W naszej szkole w tym dniu realizowany był projekt, który został zaplanowany, przygotowany i przeprowadzony przez szkolnego pedagoga, psychologa, Szkolne Koło Mediatorów oraz SU. 

            Przeprowadzono szereg działań, które miały na celu przypomnienie wszystkim, że warto pomagać sobie, być wrażliwym na potrzeby innych i uprzejmym na co dzień. 

            W szkolnym plebiscycie wybraliśmy Królową i Króla życzliwości, którymi zostali Amelia Kiełbasa z kl. 8  i Grzegorz Czepiel z klasy 3.

            #dzieńżyczliwościipozdrowień
            #helloworldday

            opracowanie: Joanna Indyk

        • Mamy swoje prawa! 
          • Mamy swoje prawa! 

          • Kolejny raz wzięliśmy udział w akcji edukacyjnej: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023.

             W ramach tego projektu udekorowaliśmy szkołę na niebiesko, założyliśmy niebieskie ubrania, przeszliśmy  w Niebieskim Marszu, odbyliśmy zajęcia nt Konwencji Praw Dziecka - chcieliśmy pokazać jak ważne są prawa dziecka. W akcji bardzo aktywnie uczestniczyli także przedszkolacy. 

            Deszcz pomieszał nasze plany i marsz odbył się w szkolnych korytarzach i w hali, ale głośne okrzyki "Prawa dziecka - nasze prawa" słychać było doskonale. 

            Udział w akcji koordynowały pani pedagog i pani psycholog. 

            #miedzynarodowydzienprawdzieckaunicef
            #unicefpoland
            #WorldChildrensDay

            opracowanie: Joanna Indyk

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

            Celem akcji jest propagowanie formy nauczania- uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w łatwy i przyjemny sposób. Na lekcjach nie zabrakło atrakcji, łamigłówek i rebusów, a królowała oczywiście TABLICZKA MNOŻENIA. Z tej okazji został przeprowadzony egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Egzaminatorzy sprawdzili tę wiedzę wśród uczniów, dyrekcji, nauczycieli i pracowników
            szkoły. Każda osoba, która poprawnie odpowiedziała na pytania egzaminatorów otrzymała odznakę eksperta Tabliczki Mnożenia. WMT Day to fantastyczna inicjatywa szerząca znajomość tabliczki mnożenia i przy okazji super zabawa ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem.

            opracowanie: Danuta Żelazko i Joanna Garbicz

        • Wycieczka do Mielca
          • Wycieczka do Mielca

          • 14 listopada 2023 r. klasy IIa, IIb i III były na wycieczce w Mielcu. Wyjazd rozpoczęliśmy od audycji - koncertu w Państwowej Szkole Muzycznej. Uczniowie mieli okazję posłuchać pięknej muzyki podczas gry na różnorodnych instrumentach. Wzbogacili też swoją wiedzę muzyczną, poznając ich nazwy i brzmienie.

            Po koncercie udaliśmy się do Nadleśnictwa Mielec - Lasy Państwowe, gdzie razem z leśnikiem udaliśmy się ścieżką przyrodniczo - edukacyjną "Do bobra", w ciekawe zakątki lasu. Poznaliśmy w nim wiele ciekawych roślin i zwierząt oraz usłyszeliśmy mnóstwo cennych  wiadomości  na temat jego mieszkańców. 

            Ostatnią atrakcją był plac zabaw na Smoczce przy basenie. Było na nim  trochę ciasno, ale bardzo wesoło. 

            Zadowoleni, z nowymi wiadomościami i zdobytym doświadczeniem wróciliśmy do szkoły.

            opracowanie: Bogumiła Posłuszny

          • Niepodległość świętują nawet najmłodsi

          • W naszum przedszkolu, uroczysta akademia z okazji narodowego święta odbyła się w piątek, 10 listopada. Dodatkowo w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, wszyscy, i dzieci, i pracownicy przedszkola, wspólnie odśpiewali polski hymn narodowy.

            Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu rozwijanie wśród wychowanków przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.

        • "Żeby Polska była Polską"!
          • "Żeby Polska była Polską"!

          • Montaż słowno-muzyczny połączony ze wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych, wprowadził nas już w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w uroczysty i radosny nastrój. O niepodległości opowiadali uczniowie klasy 5, którzy wraz z wychowawczynią przygotowali uroczystość z okazji 105.rocznicy odzyskania niepodległości.

            W trakcie tego spotkania wzięliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu.

            #SzkołaDoHymnu

            opracowanie: Joanna Indyk

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 85591
    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wadowicach Górnych
      • (+14) 666 10 20 - SEKRETARIAT
      • szkoła:
        39-308 Wadowice Górne 133E
        przedszkole:
        39-308 Wadowice Górne 111
        39-308 Wadowice Górne
        Poland
      • (+14) 666 10 03 - pokój nauczycielski
      • (+14) 666 96 84 - przedszkole
      • (+14) 666 95 51 - pedagog szkolny
      • (+14) 666 10 05 - intendent
  • Biuletyn informacji publicznej